Bizonyára sokan elgondolkodtál már azon, hogy vajon mit csinálhatnak a pedagógusok a nyári szünetben. Na jó, tudom, hogy igazából nem sok mindenkit érdekel, de hadd mutassam be egy átlagos általános iskolai tanár tipikus nyarát.
A hírhedt három hónapos nyári szabadság…
Ha minden áron ki akarsz borítani egy tanárt, akkor ezzel kezdjed, és rögtön el is kezdi majd a prédikációt. Sok mende-monda van a szakmán belül, hogy hol mi a szokás, de egy tipikus iskolában a tanárok a tanítás vége után még két héten keresztül dolgoznak. Mivel a tanévnek szinte mindig június 15-én van vége, így könnyen kijön, hogy inkább júliustól vannak a tanárok szabadságon. A tanév szervezésével kapcsolatos tennivalók elkezdése már tényleg iskolafüggő, de augusztus 20. után nem sokkal általában már menni kell. Így lesz a három hónapból inkább egy bő másfél hónap. Ez is jóval több, mint más szférában, és hálásak lehetünk ezért is, de azért mégsem három hónapig hesszelünk.
Mi történik abban a két hétben júniusban?
Változó. Van, aki tábort tart, továbbképzésre megy, bizit ír, anyakönyvet ír (leegyszerűsítve: ez a bizonyítványok iskolai példánya), lezár, bezár, takarít, fölszerel, leszerel, pakol, előkészíti a javítóvizsgások feladatait, pakol, takarít, pletykál, mesél, nevetgél, pakol, izzad, fogadkozik, vagy csak ül, és élvezi a csendet.
Mit csinál egy tanár a nyári szünetben?
Takarít, pakol, olvas, netezik, fogadkozik, tervez, nyaral, álmodozik, panaszkodik. Ez az az időszak, amikor végre már 100%-ban a családunkon tudjuk levezetni azt, ami egy tanév alatt felgyülemlett bennünk. Ilyenkor már nem a suliban engedjük ki a gőzt és csak egy kicsit jajveszékelünk otthon, hanem napi 24 órában csak a családé ez a kiváltság. A szófogadó gyerekek után megvívjuk a harcot a saját gyerekeinkkel, és értetlenül állunk neveletlen párjaink előtt, akiket nem tudunk olyan egyszerűen meggyőzni észérvekkel, mint a gyerekeket odabent.
A gyerekek hiányoznak?
Én sokat gondolok rájuk. Hála égnek, ma már nyugodtan kémkedhetünk utánuk az Instán, így nyomon követhetjük sokak nyári szünetét. Örülök örömüknek, megpróbálom értelmezni értelmezhetetlen kiírásaikat, irigykedem, hogy merre járnak. Na és persze tudom, hogy sokan unatkoznak, csak a gép előtt ülnek, és nem sok minden történik velük. Ennek annyira nem örülök, de felfogom úgy, hogy a passzív pihenés is pihenés, és nem kell, hogy előjöjjön mindig a tanárreflex, hogy a gyereket minden áron hasznosan kell lekötni.
Készül a tanár nyáron?
Valamilyen mértékben szerintem mindenki próbál fejlődni. Gondolkodnak a tanterem dekorációján, személtető eszközöket készítenek, továbbképzésre járnak, stb. Én az informatika adta lehetőségeket szeretem kutatgatni, fejlesztgetni.
Jó ez a hosszú szünet?
Én magam néha eléggé nehezen élem meg. Eléggé nagy fordulatszámon működök az utolsó tanítási napig, hiszen a tanév vége mindig sok tennivalóval jár. Az utolsó energiáinkat mozgósítjuk ezekben az időkben, és alig várjuk az utolsó napot, de… Nekem például hamar átesik a történet a másik végletbe. A nagy iram utáni nihil pszichésen megterhelő. Az ember nem találja a helyét, nehezen élem meg, hogy a nagy pörgés után semmi teendő nincsen. Aztán pedig ez tud átfordulni egy tényleg passzív pihenéssé, ami eléggé kellemetlen és haszontalan tud lenni. Persze nehéz lenne ennek ellenére lemondani a nyári szünetről, de ahogy a gyerekek, én is hamar el tudok kezdeni unatkozni.
Mi történik augusztusban?
A tanév kezdése előtt elő kell készíteni mindent a gyerekek fogadására. Az utóbbi pár évben már abszolút nem egyértelmű, hogy a kolléga, akinek jó nyarat kívántál június végén, az ott lesz augusztusban is. Óriási a mozgolódás a piacon, a kollégák nagy számban cserélődnek, ami sajnos nem tesz jót az oktatásnak. Jó esetben augusztusban elkészülnek az órarendek, levizsgáztatjuk a javítóvizsgásokat, na és persze értekezünk…
Akkor irigyelni kell a tanárokat a nyári szünetért?
Igen. Kétség kívül nem sok ember részesül ebben a kiváltságban. Amit viszont figyelembe kell venni, hogy a kötelező szabadságon kívül nem sok lehetőségünk van szabadságra menni a tanév folyamán. Nincs lehetőség last minute utazásra ősszel vagy az előszezonban, nincs síelés, nincs meghosszabbított hétvége, és ha a gyermekednek van programja, akkor elég nehéz megoldást találni arra, hogy el tudj vele menni.
Frissítés
Ha tetszett a cikk, és a jövőben szívesen olvasnád írásaimat, akkor kérlek kedveld a Facebook-oldalamat, hogy értesülj az újdonságokról. Köszönöm!